RWF czyli foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy czyli RWF (and. Rear Way Facing) są niezwykle popularne w krajach skandynawskich, choć w polskich samochodach można je spotkać niestety rzadko. Dlaczego niestety? Mianowicie są znacznie bezpieczniejsze od fotelików samochodowych montowanych przodem.

Większość wypadków na drogach to zderzenia czołowe lub boczne. W tradycyjnym foteliku samochodowym rozkład sił koncentruje się na dziecku, przez co skutki mogą być fatalne, zważywszy uwagę na budowę jego ciała – duża głowa i miękki szkielet. Natomiast foteliki RWF absorbują niemal wszystkie siły działające w trakcie zderzenia, chroniąc jednocześnie odcinek szyjny kręgosłupa. Są duże i ciężkie, ale ich solidna konstrukcja chroni dziecko w trakcie wypadku. W internecie możemy znaleźć testy zderzeniowe porównujące te dwa rodzaje foteli. w trakcie uderzenia dziecko jadące przodem leci do przodu, głowa mocno naciąga szyję, mogąc uszkodzić kręgosłup. W przypadku jazdy tyłem dziecko wbija się w oparcie fotela, które je chroni.

Jednym z najbardziej rygorystycznych testów fotelików samochodowych jest TEST PLUS. Aby go zaliczyć, nie można przekroczyć dozwolonego nacisku na szyję, który grozi jego złamaniem, dzięki czemu w porównaniu z innymi testami, jest najbardziej miarodajny. Najważniejszym argumentem w wyborze tego fotelika jest bezpieczeństwo naszego dziecka. W foteliku RWF można przewodzić dzieci do 18 lub 25 kg, w zależności od modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *